Poprzedni konkurs

wyniki / results Vikersund K175 ⏱️ 30 min

Poprzedni konkurs

wyniki / results Planica K185 ⏱️ 30 min

Wywiad z Olafem Kryusem

[Adrian Celiński]: Cześć Olaf!

[Olaf Kryus]: Witaj Adrianie!

[A]: To może na początek opowiedz coś o sobie. Obszernie. :>

[O]: Mam na imię Olaf, posiadam 14 przeżytych lat na chwilę obecną. Lubię pograć z moimi kumplami w piłkę nożną. No i czasami też sobie programuję albo tworzę inne rzeczy związane z grami. A w SJ3 gram od 2006 roku.

[A]: Czy początkowy brak sukcesów był dla Ciebie czynnikiem demotywującym?

[O]: Być może, ale gdybym w swoim życiu miał się szybko poddawać, to nie osiągnąłbym wielu rzeczy, które osiągnąłem.

[A]: Jakich rzeczy? ;]

[O]: No na przykład jeśli chodzi o osiągnięcia skokowe to czwartego miejsca na ostatnich mistrzostwach Polski ;)

[A]: No właśnie — co poczułeś, jak zobaczyłeś swoje nazwisko obok czwórki na MP? Albo obok dwójki podczas konkursu w Kuopio?

[O]: Jeśli chodzi o konkurs w Kuopio, to tam radość poczułem już po oddaniu skoków, jednak nie liczyłem na aż tak wysokie miejsce. Myślę, że to dodało mi trochę wiary w siebie i motywacji do dalszego skakania. Natomiast w mistrzostwach liczyłem już na więcej, ale czwarte miejsce w sumie nie takie złe, jak się to o nim mówi ;)

[A]: No właśnie, jaką wagę mają dla Ciebie takie sukcesy?

[O]: Dość dużą, zwłaszcza, że większość czasu znajduję się poza pierwszą dziesiątką.

[A]: Co sądzisz o wyczynach Artura Bały czy Bartka Biurkowskiego? Zazdrościsz im?

[O]: Zazdrosny nie jestem, po prostu zarówno Artur jak i Bartek odwalają kawał świetnej roboty i wysokie miejsca im się należą. Oczywiście robię tez wszystko, żeby należały się również mnie ;)

[A]: Przejdźmy może do meritum sprawy. Jesteś konstruktorem wszystkich skoczni niestandardowych, na jakich skaczemy na przykład na imprezach rangi mistrzowskiej. Czy to daje Ci jakąś przewagę w konkursach na tych obiektach?

[O]: Osobiście uważam, że nie, gdyż jeśli nie umie się skakać na najwyższym poziomie, to znajomość skoczni i tak nie pomoże. No a poza tym w SJ3 niemałą rolę odgrywa też czynnik losowy w postaci podmuchów i (nie)ustanych lądowań.

[A]: To teraz może mały poradnik dla młodego konstruktora. Od czego zaczynasz budowę nowej skoczni?

[O]: Najpierw należy oczywiście wybrać, jaki ma punkt konstrukcyjny. Potem w zależności od niego i przewidywanych innych parametrów typu prędkość najazdu rysuję profil skoczni. Testuję go, ewentualnie zmieniając profil lub parametry (ciśnienie atmosferyczne jest szczególnie przydatne). Kiedy wszystko jest tak, jak należy, zabieram się za stronę graficzną.

[A]: W jaki sposób zatem bajerujesz skocznię pod względem jej wyglądu?

[O]: Głównie zaczynam od kolorowania tzw. chmur lub plazm, ale efekty własnoręczne również wchodzą w grę. Następnie rozmazuję je rozmaitymi pędzlami, uzyskując pożądany efekt. Potem przychodzi czas na śnieg, który to tworzę za pomocą najzwyklejszych w świecie ścieżek. Potem rzucam cień śniegu na ziemię, wprowadzam parę ostatecznych poprawek. Na koniec uwidaczniam kontur skoczni (jeśli się rozmazał) i dodaję różne reklamy twojego Centrum, co zresztą mam zapisane w zleceniu ;)

[A]: Jeszcze tylko powiedz, w jakim programie robisz te wszystkie fajne rzeczy. :>

[O]: Ten program to bardzo popularny i darmowy GIMP, ale Corel czy Photoshop też mogą być. A autor używał Deluxe Painta. Także chyba prawie wszystko da radę :)

[A]: No dobrze, a co potem? Przecież trzeba jeszcze ustawić odpowiednie opcje w SJ. Co tam kombinujesz?

[O]: Jak już wspominałem, głównie kombinuję z ciśnieniem atmosferycznym. Rzadsze powietrze daje mniejsze noszenie. Pomocne jest też „przesunięcie” punktu K, ponieważ pozwala to na regulowanie osiąganych odległości. Ewentualnie można też kombinować z prędkością na progu. Innych parametrów raczej nie ruszam, zresztą za dużo to ich tam nie ma :)

[A]: Opiekujesz się także SJ3pedią. Jak zachęcisz użytkowników do pisania artykułów?

[O]: Zmuszać nie będę, ale mogę powiedzieć, iż każdy artykuł przybliża nas do pojawienia się na jakimś bardziej widocznym miejscu na wikia.com, a to może przyciągnąć nowych graczy. A wyniki konkursów to świetne archiwum, dzięki któremu można będzie robić wszelakie statystyki, czy inne rzeczy. Także warto i zachęcam.

[A]: To jeszcze tradycyjne pochwały dla naszego serwisu, abym mógł podbudować swoje ego. :P

[O]: Polskie Centrum SJ3 jest do d… eee… znaczy jest świetne i jakże przeogromnie wspaniałe :D A tak na poważnie, to dzięki ludziom takim, jacy są i byli w redakcji, ta świetna gra nie wymarła.

[A]: Dzięki za wywiad i życzę powodzenia na Igrzyskach.

[O]: Nie dziękuję i czuję się zaszczycony, że ktoś chciał ze mną porozmawiać.

Adrian Celiński

Inne wywiady

Seria wywiadów z Ville Könönenem

Wywiady z innymi zawodnikami