Poprzedni konkurs

wyniki / results Vikersund K175 ⏱️ 30 min

Poprzedni konkurs

wyniki / results Planica K185 ⏱️ 30 min

Opisy skoczni

Kuopio K120 (dodane )

Maciek Laskowski — Jest to skocznia idealna do treningu. Wybicie powinno nastąpić idealnie w 3/4 ostatniej części rozbiegu (tzn w 3/4 tej „prostej kreski”). Lądowanie telemarkiem jest bezpieczne nawet do 134 metra — jeżeli przed lądowaniem zaczniemy się prostować i wylądujemy naciskając najpierw klawisz „R” a potem „T”. Strefa niebezpieczna :) zaczyna się od 138 metra. Tam lądujcie podobnie jak do 134 metra, ale wpierw przyciśnijcie „T”, a potem „R” oraz prostować zacznijcie się wcześniej !!

Lahti K90 (dodane )

Maciek Laskowski — Jedna z prostszych skoczni. Wybić się jest łatwo, tuż przy samym końcu. Trudności są z lądowaniem — do 97 metrów co prawda można lądować dość łatwo — lecz poźniej są problemy — często skoczek upada nie dlatego, że za późno naciskamy przycisk, lecz po prostu „podcina się”. Powyżej 97 metrów radzę naciskać najpierw „T”, potem „R” i prostować się dość wcześnie.

Vikersund K175 (dodane )

Maciek Laskowski — Ojej… ile ja się nadenerwowałem przy tej skoczni :) Co prawda, ostatnio pobiłem tam rekord Schmitta :), ale to po wieeelu próbach. Wybicie jest nawet dość proste — po kilku skokach z rzędu łatwo wyczujesz odpowiedni moment. Lądowanie również jest łatwe. Do 195 metra najpierw „R” potem „T”, a dalej najpierw „T”, potem „R”. Co więc powoduje, że ta skocznia nie jest zbytnio lubiana ? Wiatr. Tam prawie nigdy nie podnosi, często obniża, a w PŚ na trzy z czterech jest wiatr na czerwono :)

Falun K115 (dodane )

Maciek Laskowski — Skocznia spoxik :) Wybicie — na ślepo można mieć idealne :). W locie wiatr często podnosi, jest przyjazny. Lądowanie jednak przysparza trochę kłopotów — kąt nachylenia przy lądowaniu bardzo szybko się zmniejsza. Jednak opisanymi poprzednio sposobami można dość pewnie wylądować.

Lillehammer K120 (dodane )

Maciek Laskowski — Jedna z fajniejszych skoczni. Jej specyficzny, długi i wysoki próg znacznie ułatwia idealne wybicie się. Wiatr też często jest bardzo przychylny — potrafi daleko nosić. Nawet lądowanie jest proste — wyobraźcie sobie, że przy skoku 139,5 m ląduję telemarkiem !!

Chamonix K95 (dodane )

Maciek Laskowski — Dla odmiany — jedna z gorszych skoczni. Czasami doprowadza mnie do takiej frustracji, że myślę, że za każdym razem trzeba się gdzie indziej wybijać ! :) Opinie innych graczy są podobne. Wiatru prawie nigdy nie ma dobrego. No i lądowanie — ileż ja tu dobrych skoków nie ustałem ?? Dobra, dość tej skoczni ;)

Engelberg K120 (dodane )

Maciek Laskowski — Skocznia podobna do Lillehammer, z tą różnicą, że próg jest niższy i lądowanie jest prostsze — kąt pochyłości nie jest mały.

Ramsau K90 (dodane )

Maciek Laskowski — Ciekawa i niedoceniana skocznia. Dobra do treningu wybicia. Wiatr często sprzyjający. Lądowanie różne — czasami na odległości, na której ostatnio lądowaliśmy telemarkiem można upaść. Mała historyjka: akurat dziś gdy zobaczyłem rekordy w mojej grze pomyślałem: „hmm, słaby rekord w Ramsau. Spróbuję pobić.” Pierwszy skok i rekord pobity…

Oberstdorf K115 (dodane )

Maciek Laskowski — Bardzo fajna skocznia. Katapultujące, długie, płaskie wybicie jest idealne do treningu. Wiatr potrafi nosić daleko. Tylko lądowanie — niestety, skocznia szybko staje się płaska (od 127 metra). Jednak trochę praktyki i wszystko da się opracować !!

Garmisch-Partenkirchen K115 (dodane )

Maciek Laskowski — Skocznia bardzo trudna technicznie. Potrzeba idealnego lub prawie idealnego wybicia, aby na czerwonym wietrze przekroczyć punkt K (notabene czerwony wiatr zdarza się tu baaaardzo często). Ciekawą sprawą jest dość proste lądowanie telemarkiem na dużych odległościach.

Innsbruck K110 (dodane )

Maciek Laskowski — Ciekawy obiekt. Wybicie krótkie, ale płaskie i katapultujące. Wiatr często sprzyjający. Niestety — lądowanie jest dość trudne od 122 metra.

Michał Kowalski — Skocznia trudna, choć przy dobrym wybiciu można poszybować naprawdę bardzo daleko (spytaj się rekordzistów). Najważniejsze jest wykończenie skoku. Nie polecam lądować telemarkiem na odległościach większych niż 120m. Jest to skocznia, na której można szlifować doskonałe wyjście z progu.

Bishofschofen K120 (dodane )

Maciek Laskowski — Największa skocznia spośród „ka-stodwudziestek”. Przy idealnym wybiciu i dużym wietrze bez podnoszenia (!) można skoczyć 140 m. I jeszcze zakończyć efektownym telemarkiem.

Michał Kowalski — Skocznia wieńcząca Turniej Czterech Skoczni. Jest to obiekt klasyczny. Długi najazd, średnio wyskoki próg to kilka podstawowych cech tej skoczni. Skoki rekordowe Szymka Głodzika są o ponad 26 metrów dalsze od punktu K !! Jest to jeden z fenomenów tej skoczni. Nawet słabszy zawodnik przy dobrym wietrze spokojnie poleci na ponad 130 m. Skoki wykończone telemarkiem są „dozwolone” do nawet 140 m. Wiatr nie przeszkadza, ale trzeba trafić na jeden moment, gdy jest on bardzo korzystny.

Harrachov K180 (dodane )

Jajcol — Skocznia, której nie lubię, ponieważ często, gdy mogę wygrać wiatr spycha mnie i lecę krótko (170 m). Na tym obiekcie skoczysz lekko ponad 190 metrów, nawet przy wietrze 4,6 „na czerwono”! Skoczkowie bez większego stażu ;-) mogą mieć problemy z odpowiednim wyjściem z progu. Skocznia ma bardzo niski próg w porównaniu z Lillehammer K120… Obiekt dostaje ocenę 4 „mniej”. ;-)

Holmenkollen K112 (dodane )

Michał Kowalski — Skocznia Holmenkollen wymaga sporych umiejętności przy wyjściu z progu. Wiaterek potrafi bardzo wypaczać zawody, ale generalnie często podnosi. Skakać można spokojnie z telemarkiem do 125 m.

Otepää K70 (dodane )

Michał Kowalski — Ciekawa miniaturka prawdziwej skoczni narciarskiej. Lądowanie telemarkiem, jest praktycznie nie możliwe powyżej 80 m, ale zawsze można wcisnąć „R” i wszystko jest OK.

Sapporo K120 (dodane )

Maciek Laskowski — Duże K120. Skoki bez podnoszenia dochodzą do 136 metrów — oczywiście lądowane telemarkiem, jeżeli wcześniej się odchylisz. Próg jest niziutki, ale katapultujący. Wiatr dobry, często wieje w tę dobrą stronę.

Hakuba K90 (dodane )

Michał Kowalski — To bardzo ciekawy obiekt 90-metrowy. Wymaga on mocnego, szybkiego i zdecydowanego wyjścia z progu. Wiatr jak zawsze. Często pomaga i jeszcze częściej przeszkadza :)

Pine Mountain K120 (dodane )

Michał Kowalski — Skocznia istnie amerykańska, jest skocznią idealną do nauki. Najważniejszą sprawą jest lot. Wyjście z progu nie należy do najtrudniejszych. Trzeba mieć szczęście i liczyć na korzystny podmuch wiatru w odpowiedniej chwili. Lądowanie telemarkiem nawet do 135 m.

Planica K185 (dodane )

Michał Kowalski — Królowa wszystkich skoczni !! Największy obiekt na którym człowiek uniósł się w powietrze na dwóch deskach. Powyżej 215 m nie ma co myśleć o lądowaniu telemarkiem. Wiaterek częściej pomaga niż przeszkadza.

Zakopane K116 (dodane )

Michał Kowalski — Nasza Wielka Krokiew !! O bardzo specyficznym punkcie konstrukcyjnym. Skakać na niej można dosyć daleko. Rekordowe skoki są o blisko 20m. dłuższe niż punkt kalkulacyjny. Wiaterek jak to w Zakopanem może być i halny, ale często specjalnie dla Ciebie powieje korzystnie od przodu.

Maciek Laskowski, Michał Kowalski

Inne artykuły

Felietony